Not known Facts About badanie oct

To badanie wzroku można również wykonać na NFZ w nielicznych poradniach okulistycznych lecz czas oczekiwania na wizytę może być wydłużony.

Reklamowe pliki cookie służą do dostarczania odwiedzającym odpowiednich reklam i kampanii marketingowych. Te pliki cookie śledzą odwiedzających w witrynach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.

Torbielowaty obrzęk plamki: Obrzęk plamki odnosi się do obrzęku plamki płynem. Twoja plamka jest częścią siatkówki, która ma najwięcej komórek wyczuwających światło.

Wymagana jest współpraca ze strony pacjenta, który proszony jest o patrzenie we wskazywanym kierunku. Wykonanie zdjęć dokumentujących stan siatkówki czy nerwów wymaga chwilowego zaprzestania mrugania.

Podczas badania wykorzystywana jest koherentna wiązka światła, powodująca zwiększenie rozdzielczości obrazu. Fenomen tej metody polega na tym, że jest ona niezwykle precyzyjna, ale do tego też całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna. Zatem nie ma też konieczności stosowania angiografii, gdzie trzeba podać pacjentowi dożylnie kontrast.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest to badanie niezwykle bezpieczne. To sprawia, że również bez problemu kobiety w ciąży mogą mu się poddać i w żaden sposób nie zagraża to życiu dziecka.

Optyczna tomografia koherentna to nieinwazyjna technologia obrazowania wykorzystywana do uzyskania wysokiej rozdzielczości przekrojowych obrazów siatkówki.

Dużą zaletą jest wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu może być ono wykonywane także u kobiet w ciąży. Służy wykryciu m.in. zmian jaskrowych, czy zwyrodnienia plamki żółtej.

Badanie wykorzystuje się głównie w diagnostyce chorób siatkówki, a more info co najważniejsze – jest nieinwazyjne, bezpieczne i zalecane zawsze w sytuacjach, kiedy zaczynamy gorzej widzieć.

Retinopatia cukrzycowa: Cukrzyca uszkadza małe naczynia krwionośne oka, prowadząc do utraty wzroku. Płyn może wyciekać z oka, powodując niewyraźne widzenie.

Warto przed wykonaniem badania porównać cenniki poszczególnych klinik. Należy zaznaczyć, że badanie OCT to metoda, której nie można wykonać we wszystkich gabinetach okulistycznych. Istnieje możliwość wykonania badania na NFZ. Wtedy lekarz wystawiający takie zalecenie, najczęściej kierując pacjenta do konkretnej placówki.

W trakcie badania ważne jest to, aby źrenica była jak najbardziej szeroka. Dlatego też zazwyczaj pacjenci mają podawane specjalne krople, których celem jest właśnie ich rozszerzenie.

Badania, na które kierują specjaliści, zawsze powinny być wykonywane jak najszybciej – chyba że sam lekarz radzi inaczej. Narząd wzroku jest bardzo ważny i nigdy nie należy ignorować wizyt kontrolnych ani żadnych niepokojących sygnałów, które nam wysyła.

Istotny jest również fakt, że samo badanie jest wygodne, ponieważ odbywa się w pozycji siedzącej.  Następnie pacjent opiera podbródek na statywie i patrzy w jeden wyznaczony punkt – wtedy rozpoczyna się skanowanie oka. Obraz wyświetlany jest na ekranie i na bieżąco oceniany przez spejalistę wykonującego badanie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *